רשות המעברים היבשתיים

מערכת אתר משרד הביטחון

​​​מדי יום עוברים בין שטחי הרשות הפלסטינית וישראל עשרות אלפי כלי רכב, אלפי פועלים בעלי היתרי עבודה ומאות משאיות עמוסות בסחורות. רשות המעברים היבשתיים במשרד הביטחון פועלת על מנת לאפשר תנועה שוטפת של החוצים במעברים ושמירה על מרקם החיים העדין, ולמנוע מעבר של גורמי טרור והברחת אמצעי לחימה לשטחי מדינת ישראל.

​בשנת 2005 החליטה ממשלת ישראל להפקיד בידי גוף אזרחי את האחריות על פעילות המעברים היבשתיים לאורך קווי התפר בגדה וברצועת עזה. לצורך כך הוקמה במשרד הביטחון כבר באותה שנה מינהלת המעברים היבשתיים. בספטמבר 2009 קיבלה המינהלת מעמד של יחידת סמך, ושמה שונה לרשות המעברים היבשתיים. ייעודה של רשות המעברים היבשתיים למנוע מעבר של גורמי טרור ואמצעי לחימה משטחי יהודה ושומרון ועזה לישראל, תוך שמירה על מרקם החיים ותנועה שוטפת של החוצים במעברים.

 

רשות המעברים היבשתיים מפעילה 14 מעברים, 12 מהם באזור יהודה ושומרון ושניים ברצועת עזה, והיא פועלת בהתאם למדיניות משרד הביטחון והנחיות המשטרה ושירות הביטחון הכללי. המעברים באזור יהודה ושומרון: הבקעה, גלבוע, ריחן, שער אפרים, אייל, אליהו, חוצה שומרון, מכבים, תרקומיא, מיתר, מצדות וחשמונאים. המעברים ברצועת עזה: ארז וכרם שלום.

התמקצעותה של רשות המעברים לאורך השנים מאפשרת לה לספק פעילות רחבה ואמינה ביכולת ביצועית הולכת וגדלה, והיא ערוכה לתת את הגיבוי הדרוש לכל התפתחות מדינית עתידית תוך רגישות ומחויבות לשמירה על מרקם החיים במציאות של ימינו.

הרשות הציבה בראש מעייניה את שיפור השירות לבאי המעבר, לצד מיקסום הבידוק הביטחוני תוך רגישות אנושית ושמירה על מרקם החיים של האוכלוסיה:

  • המעברים המאוזרחים צוידו בטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות בידוק יסודי.

  • הולכי הרגל מצוידים בכרטיסים חכמים ועוברים זיהוי ביומטרי מהיר.

  • במעברי הסחורות פועלות מערכות שיקוף מיוחדות המאפשרות בידוק מדוקדק של מספר כלי רכב בו זמנית.

  • חדרי שליטה ובקרה חדישים, המאפשרים ניטור ותקשורת בזמן אמת, מקילים על זרימת התנועה במעברים.

  • כדי לשמור על צנעת הפרט הותקנו עמדות בידוק משוכללות כמקובל בשדות התעופה מהמתקדמים בעולם.

  • מאחורי הטכנולוגיות עומד צוות מקצועי ביותר, המיומן בשיטות העבודה ומתמחה בתפעול צויד מתקדם. 

הבנת מרקם החיים של האוכלוסיה המשתמשת במעברים היא חלק מהתמקצעות הצוות. מדי שנה מכשיר בית הספר להדרכה של רשות המעברים מאות בודקים ביטחוניים, באמצעות מגוון תרגולות והכשרות ביטחוניות תוך הכרות מעמיקה עם הנעשה בשטח.