הכוונת חיילים משוחררים

מערכת אתר משרד הביטחון

​​רבים מהחיילים והחיילות מחכים ומצפים לרגע שבו יפשטו את המדים וייצאו לאזרחות. בינתיים, מתרוצצים בראשיהם רעיונות ומחשבות והם מתכננים תוכניות. ואז זה מגיע - יום השחרור הגדול. בהתחלה יש אופוריה גדולה, אבל לאט לאט היא מתחלפת בתחושות בלבול, חשש והרבה שאלות הרות גורל: היכן יעבדו? כיצד יחסכו לטיול הגדול? מה עם הלימודים? ואיפה מתחילים?​

כדי לענות על שאלות אלה ועל עוד רבות אחרות, ובעיקר על מנת לסייע לאזרחים הטריים להשתלב בחייהם החדשים, הוקמו האגף והקרן לחיילים ​משוחררים במשרד הביטחון. האגף מהווה גוף ממשלתי מרכזי, המעניק לחיילים משוחררים ולמסיימי השירות האזרחי-לאומי מגוון שירותים, כלים והטבות, במטרה להקל ולסייע בהשתלבותם בחיים האזרחיים, למשך תקופה של חמש שנים מיום שחרורם משירות חובה.

 

למעשה, המפגש הראשון של החייל המשוחרר עם האגף והקרן לחיילים משוחררים מתרחש בערך כחצי שנה לפני שחרורו, בכנס משתחררים. על פי חוק קליטת חיילים משוחררים (התשנ"ד- 1994), "חייל משוחרר" הזכאי להטבות הקבועות בחוק הוא כל מי שהשלים לפחות 12 חודשי שירות (או פחות מכך אם שוחרר מטעמי בריאות), החל ב-1 בינואר 1994, בצה"ל, במשמר הגבול, במשטרת ישראל, בשירות בתי הסוהר או בשירות האזרחי-לאומי.

הייעוד של האגף הוא להיות הגוף המוביל במדינת ישראל הפועל לרווחת החיילים המשוחררים ומסיימי השירות הלאומי והאזרחי. החזון שעומד מאחורי הפעילות והעשייה של אנשי האגף הוא להגיע לכמה שיותר משוחררים טריים, להציג את מגוון ההטבות, הזכויות והאפשרויות שעומדות בפניהם, ולסייע להם ככל שיידרש להשתלב באזרחות ולהתחיל את חייהם החדשים בצורה הטובה ביותר.

האגף והקרן לחיילים משוחררים מעניק מגוון שירותים, ביניהם ייעוץ והדרכה אישית בתחומי התעסוקה, ההשכלה וסיוע כספי. בין השירותים המוענקים ניתן למצוא:

• ייעוץ אישי והכוונה בנושאים: לימודים, הכשרה מקצועית ותעסוקה. 

• מידע בנושאים: ביטוח לאומי (מענק, עבודה נדרשת, דמי אבטלה ותשלומי חובה) והטבות במס הכנסה.

• מידע כללי ושירותים באתר האינטרנט של הקרן והיחידה: מידע אישי על סכומי הזכאות למענק שחרור ופיקדון אישי , חדשות והודעות, מידע עדכני ומלא אודות כל הזכויות וההטבות, הצעות עבודה נבחרות, הגשת בקשות להטבות ופנייה ישירה ללשכות באמצעות דואר אלקטרוני בלשונית "צור קשר" באתר הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים.    

• סיוע כספי לזכאים בנושאים: השלמת תעודת גמר בתיכון, מלגות לימוד ודמי קיום במכינות הקדם אקדמיות לשיפור ו/או השלמת בגרויות, מלגות ללימודי טכנאים והנדסאים, תוכניות מיוחדות עם/בלי מכינה ללימודי תואר ראשון, החזר שנה ראשונה ו/או מלגות לימודים לתואר ראשון, הכשרות מקצועיות, אבחון תעסוקתי והלוואות.

בכל אחת מהלשכות המחוזיות והמרכזים העירוניים ברחבי הארץ ניתן למצוא את מגוון השירותים, ההטבות והייעוץ הניתנים על ידי אנשי המקצוע, במסגרת פגישות אישיות ובליווי תוכנות ממוחשבות. הייעוץ והשירותים בלשכות ובמרכזי ההכוונה ניתנים בחינם וללא צורך בתיאום מראש, שישה חודשים לפני מועד השחרור ועד חמש שנים לאחר מכן.

בנוסף, ניתן למצוא באתר האינטרנט של האגף והקרן לחיילים משוחררים מידע אישי Online ומידע כללי אודות שירותי הקרן והיחידה, וכן הצעות עבודה נבחרות, לימודים ועוד. כמו כן, באמצעות אתר האינטרנט ניתן ליצור קשר עם ארבע הלשכות המחוזיות בירושלים, חיפה, תל אביב ובאר שבע, ולקבל מידע על פעילות המרכזים העירוניים.

דרכי התקשרות וקבלת מידע:

בלשכות ההכוונה המחוזיות 

השירות ניתן על ידי יועצי הלשכות, אינו כרוך בתשלום ואינו דורש תיאום מראש. זמני קבלת קהל: ימים א', ג' ו-ה', בין השעות 13:00-09:00. בימי ד', בין השעות 17:00-14:00. בימי חג ומועד יש לברר באתר האינטרנט של האגף על מועדי פעילות וזמני קבלת קהל.

מחוז​

​כתובת

טלפון/פקס​

תל אביב והמרכז​

בניין משרד הביטחון בתל השומר (קומה 2), רח' יעקב דורי, קריית אונו

מיקוד 5510802

טלפון -

 03-7380909

פקס -

 03-7380908​

חיפה והצפון​

בניין משרד הביטחון בחיפה (קומה 3), רח' המלך דוד 44,שכונת נווה דוד

מיקוד 3542126

טלפון -

 04-8301104/6

פקס -

 04-8301107

ירושלים​

"מגדל העיר", רח' בן-יהודה 34      (קומה 14), ירושלים מיקוד 9423001

טלפון -

 02-6251735/6

פקס -

 02-6250897

באר שבע והדרום​

מגדל הרכבת, רח' בן צבי 10 (קומה 10), באר שבע

מיקוד 8489328

טלפון -

 08-6204325/6

פקס -

 08-6204348

 

מרכזי הצעירים ברשויות המקומיות

השירות במרכזי הצעירים ברשויות המקומיות ניתן ללא תשלום - רשימת המרכזים מופיעה באתר האגף. לבירור מועדי קבלת קהל יש ליצור קשר ישירות עם המרכז.

​לאתר האינטרנט של הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים לחצ/י כאן