היכל הזיכרון הממלכתי

מערכת אתר משרד הביטחון

​​​​מדינת ישראל ניחנה בזיכרון ארוך וייחודי של הנופלים במערכות ישראל, הזיכרון חי בלבנו תמיד - זיכרון יצוק של שותפות גורל, תחושת הזדהות והכרה בכובד האובדן. היכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל שנחנך ביום הזיכרון תשע"ז בהר הרצל, מבטא את הכבוד, ההוקרה והמחויבות שרוחשים המדינה ואזרחיה לנופלים במערכות ישראל. ​

אגף משפחות, הנצחה ומורשת, בראשות אריה מועלם, הקדיש שנים ארוכות לפרויקט ההיכל, שנועד להיות אתר הנצחה מרכזי לכלל חללי מערכות ישראל, בנוסף למאות האנדרטאות הפזורות במקומות שונים בארץ.

ב-30 באפריל 2014 נערך במעמד ראשי המדינה טקס הנחת אבן הפינה בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. "כאן – בבירת ישראל הנצחית, על הר הרצל, הנושא את שמו של חוזה מדינת היהודים, ובמקום שבו טמונים חללי מערכות ישראל, התכנסנו כדי להניח את אבן הפינה להיכל הזיכרון, שבו נוקיר, נזכור ונזכיר את הנופלים – מעתה ועד עולם ועד קץ כל הימים. כאן נזכור את כולם, שנפלו במערכות הגדולות, בפעילות הביטחון השוטף ובמלחמה שעוד לא פסקה על קיומנו. נזכור כאן את כולם – אחד אחד. בהיכל הזיכרון יהיו חקוקים שמותיהם של כל יקירינו.  בכל יום, ביום השנה לנופלו של כל חלל, יידלק נר הזיכרון לצד שמו ותדלוק כאן אבוקת זיכרון לנצח נצחים, כאותה אש התמיד שדלקה בבית מקדשנו" - כך נכתב במגילת אבן הפינה. על המגילה חתמו זה לצד זה: נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, שר הביטחון,  השר לביטחון הפנים,  הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, יו"ר ארגון יד לבנים ויו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל.

 

עבודות הבנייה של ההיכל החלו במרץ 2015, ובערב יום הזיכרון תשע"ז, שחל בחודש אפריל 2017, נחנך ההיכל בטקס ממלכתי מרגש במעמד נשיא המדינה  ראובן (רובי) ריבלין וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. מיד לאחר טקס החנוכה, נסגר ההיכל לציבור הרחב ונפתח לטובת ביקורים של המשפחות השכולות, ורק בהמשך השנה הוא ייפתח לקהל הרחב.

היכל הזיכרון במהותו מאפשר חוויה אישית וקולקטיבית של הנצחה, וביטוי לחוב המוסרי של המדינה ולציווי של "נזכור את כולם". קיר השמות של החללים, שעוטף את המבנה המרשים שצורתו כלפיד, מחבר יחדיו סיפורים אישיים השוזרים יחדיו את סיפור הקמתה של מדינת ישראל. מדי בוקר תתקיים בהיכל אזכרה לחיילים שנפלו באותו היום, על ידי חזן צבאי. שמו של כל חלל מופיע על לבנה, עם תאריך הנפילה, וביום האזכרה לנפילתו יידלק בלבנה נר זיכרון.  במרכז ההיכל תבער אש זיכרון תמידית - "אש התמיד", שתסמל את ההנצחה הקולקטיבית. לבני ההנצחה שמרכיבות את ההיכל פותחו בשיתוף מכון טכנולוגי בשוויץ ויוצרו במפעל הייצור של טנק המרכבה, מפלדת הטנק.

 

היכל הזיכרון הממלכתי. מנציח את כלל חללי מערכות ישראל
 

 

 

נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס מטמין את מגילת אבן הפינה
נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס מטמין את מגילת אבן הפינה