משקיעים בנוער, תורמים לחברה

מערכת אתר משרד הביטחון

​​​​משרד הביטחון משקיע רבות באזורי הפריפריה במדינת ישראל. ההשקעה האדירה באה לידי ביטוי בתחומי החברה, החינוך והכלכלה. אחד מיעדי העבודה של משרד הביטחון הוא לפעול בקרב אוכלוסיות נוער שונות, מתוך מטרה לשמר ולטפח את החוסן החברתי העוטף את השירות בצה"ל עוד לפני הגיוס, במהלך תקופת השירות הצבאי ובהמשך החיים. 

​על מנת לממש את היעד מוביל משרד הביטחון מדיניות שבמרכזה טיפוח ושילוב בני נוער משכבות מצוקה ובעלי צרכים ייחודיים מרחבי הארץ, בדגש על יישובי הפריפריה, והכנתם לגיוס לצה"ל ולהשתלבות בחברה.

הגוף האחראי לעבודה מול בני הנוער והקהילות השונות הוא אגף ביטחוני-חברתי. נציגי האגף מפעילים ומקדמים מגוון פרויקטים ותוכניות, ופועלים בפריסה ארצית מול עיריות, עמותות וארגונים חברתיים.  ​​ 

תורמים לקהילה ומקבלים בחזרה
תוכנית שנת שירות (ש.ש) שמובילה יחידת הנח"ל, משימות והתנדבות באגף ביטחוני-חברתי היא אחת המשמעותיות והתורמות ביותר. מדובר בשנת התנדבות בפעילות חברתית וקהילתית באזורי מצוקה באזורי הפריפריה ובפריפריה החברתית.

משימות תוכנית שנת השירות כוללות טיפול בבני נוער שעלו לא מזמן ארצה, נוער בסיכון, פעילויות במתנ"סים, שיתופי פעולה עם תנועות נוער ועוד. בשנה האחרונה פעלו יותר מ-2,200 מתנדבי שנת שירות במקומות שונים ברחבי הארץ. 

מתנדבי תוכנית שנת השירות דוחים את הגיוס לצה"ל בשנה, ולאחריה הם מתגייסים לשירות רגיל. על מנת שיוכלו לבצע את משימות שנת השירות דוחה את צה"ל את גיוסם של בני הנוער, בהתאם למכסה שקבע אגף כוח אדם בצבא ומנוהלת על-ידי יחידת הנח"ל, משימות והתנדבות.

הפעילות במסגרת שנת השירות נפתחת בכל שנה ב-1 בספטמבר. הרישום מתבצע דרך תנועות וארגוני הנוער ואחר כך נערכים מיונים, ורק המתאימים ביותר מתקבלים. למידע נוסף יש לפנות לאגף ביטחוני-חברתי בטלפון 03-6084506/7.

זהו נח"ל: שילוב של שירות צבאי ומעורבות חברתית
מסלול הנח"ל שמובילה יחידת הנח"ל, משימות והתנדבות משלב בין השירות הצבאי לבין מעורבות חברתית. שותפים למסלול תנועות הנוער, צה"ל–מדור נח"ל, הרשויות ומשרד החינוך.

ייחודו של הנח"ל מתבטא, בין השאר, במסלולו המאפשר לחברי וחברות הגרעינים לשלב בין משימה ביטחונית-צבאית לבין משימה לאומית בתחומי החינוך, החברה וההתיישבות.

מסלול הנח"ל של הגברים מורכב מחמישה פרקים ונמשך 47/52 חודשים. המסלול של הנשים מורכב משלושה פרקים ונמשך 37/42 חודשים. הפרק הראשון עוסק בהכנה. גיוסם של חברי גרעיני הנח"ל נדחה לקראת סיום כיתה י"ב, ובמקום זאת הם מגיעים לחוות הכשרה, שבה הם חיים יחדיו כגרעין ומקיימים משימות חינוכיות בקהילות השונות. 

הפרק הבא הינו הפרק הצבאי, אשר במסגרתו משרתים החיילים והחיילות ביחידות הנח"ל השונות: גדוד 50 בחטיבת הנח"ל, גדוד קרקל-גדוד מעורב ללוחמים וללוחמות, מורות חיילות ומדריכות נוער ועוד. אורכו של פרק זה שנה וחצי.

הפרק השלישי הוא המשימה הלאומית. בשלב זה הגרעין חוזר להתגורר יחדיו ברשות מוניציפלית, ומבצע בתחומה משימה חינוכית-חברתית למשך שנה. בנות הגרעין מסיימות את שירותן במהלך שנה זו, אך חלק גדול מהן חותמות שס"ן (שירות סדיר נוסף) כדי לסיים את פרק המשימה יחד עם בני הגרעין, ורק אז משתחררות מצה"ל. פרק המשימה הינו פרק מהותי ומשמעותי, הן לחברי הגרעינים והן לחברה הישראלית.

מטרות המשימה הלאומית:

  • לפתח מנהיגות צעירה, מעורבות חברתית ותודעת התנדבות בקרב בני הנוער בקהילה, בדגש על אוכלוסיות ייחודיות.

  • להוות שלב הכרעה על בסיס מרכיבים ממשיים (קבוצה ומשימה) להמשך המסלול התנועתי לקראת ההגשמה.
  • לקדם, לחזק ולחדש את ההתיישבות. תומכת קהילה.

הפעילויות בפרק המשימה כוללות: הכנת בני הנוער לקראת הגיוס לצה"ל, פעילות חינוכית בבתי ספר, מעורבות חברתית בקהילה, העצמת תנועות וארגוני הנוער, פעילות עם נוער בסיכון ואוכלוסיות עולים, פעילות בתקופת הקיץ ופעילות אחר הצהריים במסגרת בלתי פורמלית. 

לאחר שחרורן של הבנות וסיום פרק המשימה, חוזרים חברי הגרעין לצבא לפרק ביטחון שוטף. במסגרתו מוקמת פלוגה אורגנית של חברי מחזור הנח"ל והם עוסקים בפעילות ביטחון שוטף לתקופה של חצי שנה. הפרק האחרון הינו השל"ת (שירות ללא תשלום). בשלב זה חוזרים חברי הגרעין לנקודות המשימה ומתחילים את חייהם הבוגרים כקבוצה מגשימה בחברה הישראלית.  

תוכנית אופק - מגוון עולמות חברתיים

בנוסף למסלולים אלה מובילים נציגי אגף ביטחוני-חברתי תוכניות ופרויקטים נוספים ברחבי הארץ, ופועלים מול עיריות, עמותות וארגונים חברתיים.  

אחת התוכניות היא "תוכנית אופק". זוהי תוכנית חצי שנתית, אשר פועלת במקביל במקומות שונים בארץ ולכל תוכנית הייעוד שלה. מדי שנה לוקחים בה חלק מאות בני נוער. תוכנית אופק מיועדת לנוער ממגוון הקשת החברתית – דתיים, חילוניים, עולים חדשים, בוגרי פנימיות וכפרי נוער, בדגש על נוער מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית.