עידוד הגיוס והכנה לצה"ל

מערכת אתר משרד הביטחון

​​עידוד בני נוער לגיוס והכנה לשירות משמעותי בצה"ל הינם לב לבו של חזון אגף ביטחוני-חברתי במשרד הביטחון. באמצעות היחידה להכנה לצה"ל וגדנ"ע מקיים משרד הביטחון מגוון פעילויות עבור היוצרות יחדיו חוויה מעשירה, דרכה נחשפים בני הנוער לחילות השונים בצה"ל, ולעולם הצבאי השזור בהיסטוריה של המדינה ויש לו חלק בחיי היומיום של אזרחיה.

​הפעילויות החינוכיות, שנועדו להגביר בקרב בני הנוער את המוטיבציה לשירות משמעותי בצה"ל, נערכות בכלל הרשויות המקומיות בארץ, בבתי הספר התיכוניים ובמסגרות חינוכיות ייחודיות, פורמליות ובלתי פורמליות. עבודת היחידה להכנה לצה"ל וגדנ"ע מתבצעת בכ-600 בתי ספר תיכוניים הפזורים בארבעה מרחבים – צפון, דרום, מרכז ותל אביב.

בין הפעילויות שמבצעת היחידה סדנאות "לקראת שירות" המיועדות לכיתות י"א, סדנאות "רגע לפני גיוס" לכיתות י"ב, סדנאות הורים, פעילות לנוער בסיכון, גדנ"עות, מסעות בעקבות לוחמים ברמת הגולן ובגוש עציון ועוד.

מסע בעקבות לוחמים ברמת הגולן

פרויקט "בעקבות לוחמים" מהווה נדבך מרכזי בפעילות ההכנה של בני הנוער לקראת השירות בצבא. בנוסף לעידוד הגיוס לשירות צבאי משמעותי והגברת המוטיבציה, נועד פרויקט "בעקבות לוחמים" לחזק את הזיקה של בני הנוער למורשת, להיסטוריה ולאהבת הארץ, ולייצר תחושת הזדהות עם הערכים שעליהם מושתתים צה"ל והחברה הישראלית.

הקרבות שהתחוללו על אדמת רמת הגולן הינם חלק בלתי נפרד מהקמתה ותקומתה של מדינת ישראל, ויש להם השפעה מכרעת על אופיה של החברה הישראלית. מסע "בעקבות לוחמים" ברמת הגולן נערך מדי שנה, ולוקחים בו חלק אלפי תלמידי כיתות י"ב מרחבי הארץ. במסגרת המסע, הנמשך כתשעה ימים, מבקרים התלמידים באתרי הקרבות, לומדים על פעולות הגבורה של לוחמי צה"ל במערכות השונות, מאזינים לסיפורי מורשת הקרב מפי גיבורי המלחמות, כגון תת-אלוף במיל' אביגדור קהלני, ולבסוף צופים בתערוכת חילות ובתצוגת תכלית של כוחות צה"ל בתרגיל אש מרהיב.

מסע בעקבות לוחמים גוש עציון

מסע "בעקבות לוחמים" בגוש עציון מתחקה אחר מסלולם של לוחמי הל"ה, מתוך מטרה לחזק את הקשר והזיקה של בני הנוער למדינה, תוך לימוד ההיסטוריה של האזור ומורשת הקרב של מחלקת הל"ה. המסע מתקיים סמוך למועד האזכרה השנתי לנפילת לוחמי הל"ה, ונערך בשיתוף המועצה האזורית גוש עציון וחטמ"ר עציון.

מסע "בעקבות לוחמים" בגוש עציון מיועד לתלמידי שכבות י"א ו-י"ב, בעיקר מבתי ספר מאזור הדרום והשפלה. במסגרת המסע מבקרים בני הנוער באתרים שונים בגוש עציון - אתר התצפית של גבעת קרב הל"ה, כפר עציון ובמוזיאון שבו הם צופים בחיזיון אור-קולי. לאחר מכן הם ממשיכים לצפייה בתצוגת תכלית של חטמ"ר עציון ועצרת מסכמת.

סדנה "לקראת שירות" לכיתות י"א

בנוסף להגברת המוטיבציה לשירות משמעותי בצה"ל, לסדנה "לקראת שירות" שמקיימת היחידה להכנה לצה"ל וגדנ"ע יש כמה יעדים ומטרות נוספים, ביניהם: הנחלת ייעוד ורוח צה"ל לבני הנוער, הצגת תקופת השירות הצבאי כהזדמנות להתפתחות אישית וכבעלת השפעה עתידית מכרעת, וכן יצירת שיח פתוח בין התלמידים והמנחה, שבו יוכלו להביע את חששותיהם ותקוותיהם לקראת השירות. 

הסדנה בנויה ממספר יחידות, המותאמות למערכת השיעורים בבתי הספר. הסדנאות הנערכות בבתי הספר הן אינטראקטיביות ומבוססות על הפעלת התלמידים. מנחה הסדנה מתאים את משך היחידה למערכת השעות של בית הספר.

סדנה "רגע לפני גיוס" לכיתות י"ב

הסדנה "רגע לפני גיוס", המיועדת לכיתות י"ב, הינה המשך לסדנה "לקראת שירות". ישנו שוני מהותי בין הסדנאות, שכן בכיתות י"א ניתן הדגש על "נכונות לשירות", ואילו כביתות י"ב הוא ניתן על "מוכנות לשירות". זאת לאור בחינת שני הצמתים המרכזיים בקרב בני הנוער: בכיתות י"א – צו התייצבות בלשכת הגיוס, הכולל קביעת פרופיל ואבחון יכולות. בכיתות י"ב – מילוי שאלון העדפות, יציאה לימי מיון, גיבושים וכו'.

מטרות הסדנה הן ליצור שיח פתוח בין התלמידים למנחה וסביבה תומכת שבה יוכלו להביע את חששותיהם ותקוותיהם לקראת הגיוס לצה"ל; להדריך בנושא תהליך השיבוץ והגיוס; ולשמש במה לדיונים ערכיים בנושאי ליבה מרכזיים בחברה הישראלית, כגון שירותי משמעותי בצבא, עולים חדשים, שירות נשים בצה"ל ועוד.

הסדנאות לכיתות י"ב בנויות ממספר יחידות המותאמות למשך השיעורים בבתי הספר, והן מבוססות בעיקר על דיונים כיתתיים שבהם משתתפים התלמידים. הסדנאות מעודדות את התלמידים לגלות בהדרגה את יחסם לשירות בצבא, את מקומם על פי תפיסתם בחברה הישראלית ואת תחושותיהם לקראת הגיוס.​

סדנאות הורים

הגיוס לצה"ל מהווה תחנה מרכזית ומשמעותית עבור בני הנוער, וכך גם עבור הוריהם. תהליך הגיוס של ילדיהם מלווה בחשש גדול ובשאלות ודאגות רבות, כגון "האם הילד יסתדר?", "כיצד עלינו לנהוג?", "האם להתערב ולדבר עם המפקד?", "האם להיות מעורב?" ועוד.

להורים מעורבות רבה והשפעה מכרעת על תהליך הגיוס של ילדיהם, וזו הסיבה שהוחלט לקיים עמם מפגש מיוחד, שבו תהיה להם הזדמנות להכיר לעומק את תהליך הגיוס, לנהל שיח פתוח על תחושותיהם, להפיג את חששותיהם ולקבל עצות בנושא ליווי ילדיהם במהלך השירות הצבאי.

המפגשים נערכים ברחבי הארץ בהובלת היחידה להכנה לצה"ל וגדנ"ע ובשיתוף לשכת הגיוס המקומית - מיטב, מערך מגן בחיל החינוך ומינהל חברה ונוער במשרד החינוך. המפגשים כוללים הרצאה בנושא תהליכי הגיוס ודיון קבוצתי בהנחייתו של מנחה סדנאות, קצין במיל' בדרגת סגן-אלוף או אלוף-משנה.

עידוד בני הנוער לשירות משמעותי
 

 

בעקבות לוחמים ברמת הגולן. שנה עשירית ברציפות
בעקבות לוחמים ברמת הגולן. שנה עשירית ברציפות

 

בעקבות לוחמים גוש עציון
בעקבות לוחמים גוש עציון