גיוס נוער חרדי לצה"ל

מערכת אתר משרד הביטחון

​​​​​​​​​​​​​​​כבר בסוף שנות ה-90 החל משרד הביטחון לפעול לעידוד הגיוס לצה"ל ולהגברת המוטיבציה לשירות משמעותי בקרב בני הנוער מהמגזר החרדי, מתוך מטרה לשלבם בצבא ובעתיד גם בחברה הישראלית.

לצורך כך הקים אגף ביטחוני-חברתי (אז אגף הנוער, הנח"ל והמשימות הלאומיות) במשרד הביטחון את מסלול הנח"ל החרדי, אשר יהווה מסגרת צבאית שבה יוכלו חיילים חרדים לשרת בתנאים המתאימים לאורח חייהם: שירות ללא נשים, אוכל כשר גלאט, תפילות מסודרות, ליווי רבני ועוד. הקמת הנח"ל החרדי נעשתה בשיתוף עם רבנים מהציבור החרדי, שהתאגדו לעמותת נצ"ח יהודה.

בשנת 1999 יצא לדרך גדוד הנח"ל החרדי הראשון – נצ"ח יהודה (נוער ציוני חרדי), עם מחזור גיוס של 31 צעירים חרדים. הגדוד פועל במסגרת חטיבת כפיר ועוסק במשימות לוחמה בטרור. מאז הקמתו מספר המתגייסים רק הלך ועלה, וב-2013 התגייסו יותר מ-800 צעירים חרדים.

כיום פועל במסגרת הנח"ל החרדי גם גדוד מילואים הנקרא "נצח ישראל". על מנת לאפשר לאלה שאינם יכולים להשתלב בתפקידי לחימה להתגייס לצבא, נפתחו בשנים האחרונות גם מסלולים טכנולוגיים, בהם מפעילי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) בחיל האוויר, מקצועות טכנולוגיים ביחש"מים (יחידות החימוש המרחביות), מגיני הנגב ובמש"א (מרכז שיקום ואחזקה) בתל השומר.

אגף ביטחוני-חברתי, הגוף במערכת הביטחון האמון על גיוס החרדים לצה"ל, מקיים מגוון רחב של פעילויות לטובת הגברת המוטיבציה בקרב בני נוער וצעירים חרדים ולהעלאת המודעות לשירות צבאי, תוך שיתוף פעולה עם הרשויות והמוסדות החרדים וכן עם נציגי הציבור החרדים.  

אנשי האגף מבצעים פעילות ענפה בכיתות טכנולוגיות לחרדים, במחלקות קידום נוער ברשויות ובציבור החרדי בכלל. במסגרת הפעילויות לבני הנוער החרדים נערכים ימי עיון לקראת השירות הצבאי, סדנאות ייחודיות ומפגשים עם קצינים מגדוד נצ"ח יהודה, סיורים באתרי מורשת ברחבי הארץ וביקורים במוזיאונים ובבסיסים צבאיים.

גיבוש לנוער חרדי: שיעורי נשק, קרב מגע ואימון פיינטבול

בחודש מרץ 2014 התקיים לראשונה שבוע גיבוש לבני נוער חרדים, אשר נערך במתחם המכינה הקדם צבאית עצמונה ביישוב נווה. 96 נערים חרדים השתתפו בשבוע הגיבוש הראשון, שבמהלכו קיבלו שיעורי נשק, עברו אימוני קרב מגע, שוחחו עם קצינים חרדים, השתתפו באימון פיינטבול וקיבלו טעימה מהחוויה הצבאית.   

כחלק מהרחבת הפעילויות במגזר החרדי משתף אגף ביטחוני-חברתי פעולה עם עמותת "אחריי!", המכשירה נערים לגיוס לצה"ל, ויחדיו הם הקימו קבוצות נוער חרדיות על-פי מודל תנועות הנוער. כיום פועלות שבע קבוצות נוער כאלה באזור ירושלים ובני ברק, וחברים בהן כ-200 בני נוער חרדים.

בנוסף, מפעיל אגף ביטחוני-חברתי מערך שיווק ופרסום באמצעי התקשורת החרדיים, במדיה המסורתית ובמדיה החדשה ובאמצעים דיגיטליים נוספים.

שנת לימודים, רכישת מקצוע והשתלבות במעגל התעסוקה

מסלול השירות בגדוד נצ"ח יהודה הינו ייחודי ומאפשר לאחר שנתיים בלבד לצאת לשנת לימודים ללא עלות, אשר במהלכה ירכוש החייל החרדי השכלה ומקצוע. שנת הלימודים מהווה פרק חשוב ומשמעותי עבור לוחמי הנח"ל החרדי, לפני שחרורם מצה"ל והשתלבותם במעגל התעסוקה.

לקבלת הזכאות לשנת לימודים השפעה רבה על החלטתם של הצעירים החרדים להתגייס לצה"ל. ישנם אלפי בוגרים שסיימו את מסלול השירות כלוחמים כעבור שנתיים, פנו ללימודים וכיום משולבים במעגל התעסוקה. לשנת הלימודים זכאים חיילים חרדים בלבד, בוגרי מסלולי נצ"ח יהודה, אשר הוכרו כחרדים על ידי צה"ל טרם גיוסם. בנוסף, הם עוברים מיון תעסוקתי על ידי גורמי מקצוע.

במסגרת שנת הלימודים (שנת המשימה) המשימה ישנם שלושה מסלולי הכשרה:

  • מסלול מקצועי, מתקיים בבתי הספר של משרד הכלכלה: תל ארזה ומלט"ב חולון. הלימודים ממומנים על ידי משרד הכלכלה והכשרות מקצועיות נוספות ממומנות על ידי ארגון ג'וינט.

  • מסלול מכינה להנדסאים, מתקיים במכללת מקור המעיינות. הלימודים ממונים על ידי משרד הכלכלה.

  • מסלול מכינה ללימודים אקדמיים, מתקיים במכון לב ובקמפוס החרדי באור יהודה. מלגות למכינה ללימודים אקדמיים ניתנות על בסיס נתונים סוציו-אקונומיים של החייל.

מקום מושבה של פלוגת שנת הלימודים במחנה סירקין, במתחם נפרד אשר עבר הכשרה והתאמה למסלול נצ"ח יהודה.

הרשמה וגיוס

אגף ביטחוני-חברתי מרכז את הגיוס למסלול נצ"ח יהודה. הגשת הבקשה נעשית באמצעות רישום טופס, ולאחר מכן יש לשלוח אותו באמצעות פקס. יש למלא טופס בקשה מסודר ולשלוח למספר פקס 03-5480385. להורדת הטופס - לחץ/י כאן

במידה שאין אפשרות להדפיס ניתן לרשום את המידע הבא על דף: אני מעוניין להתגייס לנצח יהודה בחודש XXXX 20XX למשך שנתיים שירות ושנת לימודים/שלוש שנות שירות. (על-פי הזכאות) על החתום – שם, ת.ז., טלפון וטלפון נייד.

לאחר שהבקשה תיקלט ותאושר יזומן המועמד לבדיקות רפואיות והליכים נוספים בלשכת הגיוס ובסיום ההליכים ישובץ באחד ממסלולי נצ"ח יהודה. הזכאות למסלול של שנתיים ושנת לימודים היא לבוגרי מוסדות לימוד חרדיים וכפוף לאישור מיטב (ענף גיוס בצה"ל). יש להסדיר את נושא הזכאות לפני הגיוס.

עמותת רבני נצ"ח יהודה פועלת בשיתוף עם אגף ביטחוני-חברתי ואל מול מערך הגיוס הפועל תחת האגף. את כל נושאי ההרשמה יש לבצע אל מול מערך הגיוס המרוכז על ידי האגף, וכן לפנות בכל נושא למערך הגיוס.

למידע והרשמה:

מערך גיוס:

דוא"ל:​giyus97@gmail.com
מוקד טלפוני:03-6090708​
פקס:

03-5480385​

 

אגף ביטחוני-חברתי – משרד הביטחון:

מרכז הפעילות במגזר החרדי:​03-6084575​
רכזת פניות וגיוס נצ"ח יהודה:​

03-6084528 / 03-6084506

פקס:03-6084579​

 

ב-1999 יצא לדרך גדוד הנח"ל החרדי הראשון
 
​ 
אירוע ציון 15 שנה לגדוד נצ
אירוע ציון 15 שנה לגדוד נצ"ח יהודה.
​ ​
שיעורי נשק, קרב מגע ואימון פיינטבול. גיבוש לנוער חרדי
שיעורי נשק, קרב מגע ואימון פיינטבול. גיבוש לנוער חרדי