הגנה רב-שכבתית

מערכת אתר משרד הביטחון

​​​​​​​​השימוש הצבאי בירי טילים לעבר מרכזי אוכלוסין החל כבר במלחמת העולם השנייה. עם הזמן התפתח התחום והשימוש בטילים וברקטות הלך וגבר. בשנים האחרונות, כתוצאה מתפוצה חסרת תקדים של טילים ורקטות לטווחים שונים בעלי יכולות מגוונות, ומירוץ חימוש מואץ של ארגוני טרור ומדינות אויב באזור, ניצבה מדינת ישראל תחת איום אסטרטגי חדש, שחייב פיתוח והקמה של מערך הגנה אקטיבית.

במהרה הפך מערך ההגנה האקטיבית למשמעותי מאוד ביכולתה של מדינת ישראל להגן על עצמה. למעשה, פועל המערך בתצורת הגנה רב-שכבתית, המורכבת ממערכות נשק ליירוט רקטות וטילים מכל הטווחים: ארוכים, בינוניים וקצרים. מערכות נשק אלה כוללות את "חץ 2", "חץ 3", "שרביט קסמים" ו-"כיפת ברזל".

מינהלת חומה במפא"ת אחראית למערכות נשק אלה ולמערכות נוספות הקשורות במיזמי ההגנה האקטיבית נגד טילים ורקטות. אחריות זו כוללת: פיתוח, הצטיידות, לוגיסטיקה ושיפורים של המערכות. בנוסף, אחראית מינהלת חומה לפיתוח ולייצור מרכיבי מערכות ההגנה, לרבות מיירטים, משגרים, מכ"מים, מערכות שליטה ובקרה (שו"ב), מערך הקישוריות ועוד.

מינהלת חומה נוסדה בשנת 1991, לאחר מלחמת המפרץ הראשונה. היא בנויה מארבע מחלקות עיקריות – שתי מחלקות טכניות, שאחראיות על פיתוח מערכות הנשק; מחלקה כלכלית, שתפקידה לטפל בתקציבים ובחוזים; ומחלקת ייצור, האמונה על ייצור המערכות והתשתיות.

הפרויקטים בניהול מינהלת חומה מפותחים על ידי התעשיות הביטחוניות בישראל, וחלקם גם בשיתוף תעשיות ביטחוניות אמריקניות. ניהול הפרויקטים ופיתוחם מתבצע בשיתוף פעולה הדוק עם הסוכנות להגנה מפני טילים של ארצות הברית (MDA). כמו כן, רוב הפרויקטים של מינהלת חומה מתבצעים במימון משותף עם ארצות הברית.

מערך ההגנה האקטיבית מבוסס על יירוט טילים ורקטות המשוגרים לעבר מדינת ישראל. המערך כולל ארבע מערכות הגנה:

  • מערכת "חץ 2" – מערכת ליירוט טק"ק לטווח בינוני וארוך (שכבה עליונה).

  • מערכת "חץ 3" - מערכת ליירוט טק"ק לטווח ארוך (שכבה עליונה).

  • מערכת "כיפת ברזל" – מערכת ליירוט רקטות קרקע-קרקע (רק"ק) לטווח קצר (שכבה תחתונה).

  • מערכת "שרביט קסמים" – מערכת ליירוט טילי קרקע-קרקע (טק"ק) לטווח בינוני וקצר וליירוט רק"ק לטווח בינוני וארוך (שכבה תחתונה).

"חץ 2"

ב-6 במאי 1985 חתמו הממשל האמריקני וממשלת ישראל על מזכר הבנה בנושא פיתוח מערכת הגנה נגד טילים ארוכי טווח. מזכר ההבנה נחתם במסגרת הפרויקט האמריקני "מלחמת הכוכבים". שנה לאחר מכן, הוחלט לפתח מערכת יירוט שתתאים לצורכיה הביטחוניים של מדינת ישראל.

מלחמת המפרץ הראשונה ב-1991 וירי טילי הסקאד לעבר ישראל האיצו את פיתוח מערכת ה"חץ". ב-29 בנובמבר 1998 נערך טקס מסירת טיל ה"חץ" הסדרתי הראשון לידי חיל האוויר, ובנובמבר 2002 הושלמה הצבתן של שתי סוללות טילים. כיום מושקעים משאבים ומאמצים רבים בהמשך פיתוח מערכת ה"חץ", לצורך שידרוגה והתאמתה לאיומים החדשים.

 

התעשייה האווירית לישראל היא הקבלן הראשי של פיתוח מערכת "חץ". מערכת "חץ 2"  מורכבת משלוש תתי מערכות עיקריות:

"אתרוג זהב"- מרכז שליטה ובקרה

"אתרוג זהב" מהווה את מרכז השליטה והבקרה של מערכת ה"חץ" והיא נחשבת לאחת ממערכות השליטה והבקרה המתקדמות בעולם. המערכת מפותחת ומיוצרת על ידי חברת אלישרא. היא מקושרת למטה חיל האוויר ולמטה פיקוד העורף, ומסוגלת להתממשק עם מערכות חיצוניות.

"אורן ירוק" ו-"אורן אדיר"- מערכות מכ"ם

מכ"מי "אורן ירוק" ו-"אורן אדיר" משמשים לצורך גילוי, מעקב וזיהוי של טילים בליסטיים. למכ"מים יכולת גילוי בטווח גדול ומפתח סריקה רחב. מכ"ם "אורן אדיר" הוא גרסה משופרת של מכ"ם "אורן ירוק". הם מפותחים ומיוצרים בתעשייה האווירית במפעל אלתא מערכות.

מיירט "חץ 2"

מיירט "חץ 2" הוא מיירט מבצעי בעל יכולות יירוט מדויקות. זהו טיל דו שלבי בעל יכולות תמרון מרשימות, המסוגל להגיע למהירויות גבוהות ממהירות הקול. המיירט מפותח ומיוצר בתעשייה האווירית במפעל מל"מ.

מיירט "חץ 3"

"חץ 3" מסוגל ליירט טילים בליסטיים ארוכי טווח ובגובה רב יותר מאשר מיירט "חץ 2". הוא מיועד ליירט טילים מחוץ לאטמוספירה ובכך לעבות את מערך ההגנה על מדינת ישראל. מיירט "חץ 3" נמצא עדיין בשלבי פיתוח, והוא מפותח בתעשייה האווירית במפעל מל"מ, בשיתוף עם חברת בואינג האמריקנית.

 

מערכת "שרביט קסמים"

מערכת "שרביט קסמים" (David's Sling) מהווה נדבך מרכזי במערך ההגנה הרב שכבתית. המערכת נועדה להעניק שכבת הגנה נוספת מפני טילים לטווח קצר ובינוני, כמו גם נגד איומים נוספים, ולהוסיף הזדמנויות יירוט למערכת נשק "חץ", ובכך לעבות את מערך ההגנה על מדינת ישראל מפני איומי הטילים והרקטות.

"שרביט קסמים" הינה פתרון הגנה חדשני להתמודדות עם ירי טילים ורקטות בטווחים בינוניים וטילי שיוט. פיתוחה החל בשנת 2006 בשיתוף פעולה בין הקבלן הראשי שהוא חברת רפאל וחברת ריית'און האמריקאית. כיום היא נמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים.

 

לאחר שתיכנס לשימוש מבצעי תהווה המערכת שכבת הגנה בין מערכת "חץ", אשר מגינה בשכבה העליונה מפני טילים לטווח ארוך, ובין מערכת "כיפת ברזל", המגינה נגד רקטות בטווחים קצרים. "שרביט קסמים" מתוכננת להתמודד עם מגוון איומים ובכל תנאי מזג אוויר. חלקים עיקריים של מערכת "שרביט קסמים":

"שקד זהב"- מרכז שליטה ובקרה

"שקד זהב" מהווה את מרכז השליטה והבקרה של מערכת "שרביט קסמים".  מרכז השליטה והבקרה מספק תמונת שמיים, הערכת האיומים ותכנון ובקרת היירוט. המערכת מקושרת למטה חיל האוויר ולמטה פיקוד העורף, ובעתיד תחובר למערכות חיצוניות. "שקד זהב" מפותחת ומיוצרת על ידי חברת אלישרא.

מכ"ם  MMR

המכ"ם MMR משמש לצורך גילוי, מעקב וזיהוי טילים בליסטיים. המכ"ם מפותח ומיוצר בתעשייה האווירית במפעל אלתא מערכות.

מיירט "שרביט קסמים"

מיירט "שרביט קסמים" הינו טיל דו שלבי, בעל שתי מערכות ניהוג - קדמית ואחורית -  המאפשרות לבצע תמרונים חזקים. המיירט מיוצר על ידי חברת רפאל בשיתוף עם חברת ריית'און.

פרויקט "כיפת ברזל"

מערכת "כיפת ברזל" הינה פתרון הגנה נייד וחדשני נגד רקטות לטווח קצר. המערכת מסוגלת להתמודד בהצלחה רבה עם ירי בו זמני של מספר רב של רקטות. חברת רפאל הינה הקבלן הראשי של  ייצור, פיתוח ואינטגרציה של המערכת.

"כיפת ברזל" נכנסה לשימוש מבצעי בסוף חודש מרץ 2011, וזמן קצר לאחר מכן, ב-7 באפריל, ביצעה את היירוט המבצעי הראשון. המערכת יירטה רקטת גראד שנורתה מרצועת עזה לכיוון אשקלון.

 

מאז, יירטה "כיפת ברזל" באחוזי הצלחה גבוהים מאות רקטות ששיגרו ארגוני הטרור ברצועת עזה לעבר שטחה של ישראל. במהלך מבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012 יורטו יותר מ-500 רקטות ב-85% הצלחה. גם במבצע "צוק איתן" בקיץ 2014 רשמה המערכת הצלחה כשיירטה 735 רקטות שנורו לעבר שטחי ישראל.

מרכיבי מערכת "כיפת ברזל":

מכ"ם MMR גילוי ובקרת אש

תפקיד המכ"ם לזהות שיגור טילים ורקטות במסלול המכוסה על ידי סוללת "כיפת ברזל". המכ"ם פותח על ידי חברת אלתא.

מרכז שליטה ובקרה

מרכז השליטה והבקרה הוא למעשה מערך מחשבים המנתחים את מסלול הרקטה ואת מקום נחיתתה המשוער, ובהתאם לכך נבנית תוכנית הגנה ליירוט המטרה. יחידה זו פותחה על-ידי חברת אמפרסט.

משגרים

כל משגר מכיל עד 20 טילים. המשגר מקבל פקודת יירוט ממפעילי יחידת השליטה והבקרה. טיל היירוט המשוגר נקרא "טמיר".

מערכת שרביט קסמים
שרביט קסמים. פתרון הגנה חדשני לירי טילים ורקטות בטווחים בינוניים וטילי שיוט
 

 

מכ
מכ"ם "אורן אדיר". משמש לגילוי, מעקב וזיהוי של טילים בליסטיים

 

כיפת ברזל בפעולה
כיפת ברזל בפעולה

 

חץ 3: מסוגל ליירט טילים בליסטיים ארוכי טווח
חץ 3: מסוגל ליירט טילים בליסטיים ארוכי טווח