| 20 באוקטובר 2014
 
 
  שר הביטחון משה (בוגי) יעלון
משה (בוגי) יעלון

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נולד ב-24 ביוני 1950 בקרית חיים, בנם השני מבין שלושה של דוד ובתיה (לבית זילבר) סמולינסקי. האב דוד עלה לארץ עם הוריו מאוקראינה בשנת 1925, שירת ב"הגנה", התגייס לבריגאדה היהודית ועבד כפועל ייצור במפעל "שמן". האם בתיה גדלה בגליציה ועלתה לישראל בשנת 1946, לאחר ששרדה את אימי השואה כשברחה לבדה מציפורני הנאצים וחברה לפרטיזנים ביערות.

השר יעלון גדל בקרית חיים, למד בבתי הספר "נתיבים" ו"תיכון קרית חיים", ניגן בתזמורת הנוער העירונית של חיפה והיה חבר בתנועת הנוער העובד והלומד. בגיל 17 הצטרף לגרעין "יעלון" של התנועה, עימו עבר מאוחר יותר לקיבוץ גרופית שבערבה. בספטמבר 1968 התגייס לנח"ל המוצנח, שירת כשלוש שנים והשתחרר בדרגת סמל. עם תום שירותו שב להתגורר בגרופית ונישא לחברתו עדה. "חיי הקיבוץ קסמו לי משום שהם העניקו מענה לערכים עליהם גדלתי וחונכתי בבית", יספר השר יעלון לימים. "ערכים כמו שוויון, צדק חברתי וערבות הדדית דיברו אליי מאוד".

בשנת 1973, בעודו משמש כמזכיר הטרי של קיבוץ גרופית, פרצה מלחמת יום הכיפורים. השר יעלון גויס לשירות מילואים בחטיבה 55 תחת פיקודו של המח"ט דני מט. לאחר מספר ימי המתנה נשלחה החטיבה לחזית המצרית בסיני, ובלילה שבין ה-15 ל-16 באוקטובר הייתה הראשונה שצלחה את תעלת סואץ. מאוחר יותר המשיכה החטיבה לכיוון העיר סואץ וסייעה בכיתור הארמייה השלישית.

מלחמת יום הכיפורים הייתה נקודת מפנה בחייו של השר יעלון, שבחר לחזור לשנת קבע ולצאת לקורס קצינים. "כאשר הסתיימה המלחמה היה ברור לי שזה מה שצריך לעשות", סיפר השר יעלון. "היה ברור לי שאם אחזור מיד לאחר המלחמה לקיבוץ, מבלי שאתרום משהו לשיקומו ולבנייתו של צה"ל, אסבול מייסורי מצפון".

עם חזרתו לצה"ל, ולאחר שהוסמך לקצין, שימש השר יעלון כמפקד מחלקה, קמב"ץ, סמ"פ ומפקד פלוגה בגדוד 50. לאחר מכן מונה למפקד מחלקה בבית הספר לקצינים (בה"ד 1) ובשנת 1978 היה למפקד סיירת הצנחנים, שאת לוחמיה הוביל במבצע ליטני, מבצע שלכת ובמבצעים נוספים. עם סיום תפקידו נקרא על ידי נחמיה תמרי ז"ל לשמש כמפקד פלגה בסיירת מטכ"ל. לאחר מכן מונה לסגן מפקד הסיירת תחת פיקודם של עוזי דיין ושי אביטל.

עם סיום תפקידו בסיירת יצא השר יעלון לחופשה ללא תשלום, אך נקרא שוב לפעילות ביחידה. מיד לאחר מכן, בשנת 1982, פרצה מלחמת לבנון הראשונה והשר יעלון הצטרף לפעילות היחידה כמפקד כוח עצמאי שלה. לאחר מכן מונה למג"ד 890 ולסגן מפקד חטיבת הצנחנים הסדירה, כשבמהלך תקופה זו נפצע ברגלו בעת שהוא מוביל מרדף אחר מחבלי חיזבאללה בלבנון.

בתום שנת לימודים בבית הספר לפיקוד ומטה של הצבא הבריטי בקמברלי, מונה השר יעלון למפקד סיירת מטכ"ל בדרגת אלוף משנה, וזכה להוביל אותה למספר מבצעים רב מאוד. אחד מהם היה חטיפתו מלבנון של פעיל החיזבאללה ג'וואד קצפי, שאמור היה לשמש קלף מיקוח במגעים לשחרור הנווט הנעדר רון ארד. "היו מצבים שבהם היה עליי להתמודד עם בעיות שנראו במבט ראשון בלתי פתירות", סיפר השר יעלון על תקופת פיקודו ביחידה. "אבל בסיירת מטכ"ל אתה מבין שאפשר לחדור כל מכשול. התפקיד ביחידה מאפשר להביא לידי ביטוי יצירתיות, יכולת תכנון, יכולת ביצוע ומעל לכול – העזה".

עם סיום תפקידו יצא השר יעלון ללימודיים אקדמאיים באוניברסיטת חיפה ולקורס הסבה לשריון, ולאחר מכן מונה למפקד חטיבת הצנחנים הסדירה ומפקד אוגדת יהודה ושומרון (בדרגת תת אלוף). במהלך תקופתו נלכדו או חוסלו מאות מבוקשים שהיוו את האיום העיקרי בשטח ומחוצה לו. התפקיד הבא של השר יעלון היה מפקד אוגדת מילואים משוריינת ומפקד בסיס האימונים בצאלים. בשנת 1995 הועלה לדרגת אלוף ומונה לראש אגף המודיעין.

השר יעלון שימש כראש אמ"ן במשך כשלוש שנים, אז נחשף לחומרים ולאישים שעיצבו מחדש את תפיסת עולמו. בשנת 1998 מונה לאלוף פיקוד המרכז ולאחר כשנתיים לסגן הרמטכ"ל, אז הוביל את צה"ל, ביחד עם הרמטכ"ל שאול מופז, למבצע "חומת מגן". ב-9 ביולי 2002 מונה לרמטכ"ל ה-17 של צה"ל. בתקופת כהונתו של השר יעלון כרמטכ"ל ניצב צה"ל בחוד החנית של המלחמה נגד הטרור הפלסטיני וחיסול תשתיותיו, והתכונן לביצוע תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה, למרות התנגדותו המקצועית לצעד.

בראשון ביוני 2005 סיים השר יעלון את כהונתו כרמטכ"ל והמריא לוושינגטון, שם שימש כעמית מחקר במכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון. בשנת 2006 הצטרף כעמית בכיר למרכז "שלם". במקביל שימש כיושב ראש המרכז לזהות ותרבות יהודית בבית מורשה בירושלים ונשיא עמותת שק"ל, המטפלת באנשים בעלי צרכים מיוחדים.

ב-17 בנובמבר 2008 הודיע השר יעלון על הצטרפותו לתנועת הליכוד. הוא נבחר במקום השמיני בפריימריז של המפלגה ומונה, לאחר הבחירות, לשר לנושאים אסטרטגיים ולמשנה לראש הממשלה. במהלך קדנציה זו היה השר יעלון חבר בקבינט המדיני-ביטחוני, בפורום התשיעייה ובוועדות ממשלתיות שונות, ושותף להחלטות המשמעותיות ביותר שקיבלה הממשלה, בעיקר בנושאים המדיניים-ביטחוניים.

ב-17 במארס 2013 מונה השר יעלון לשר הביטחון ולחבר הקבינט המדיני-ביטחוני.

השר יעלון ורעייתו עדה הם חברי קיבוץ גרופית אך מתגוררים ברוב ימות השנה ברעות. השר יעלון הוא אב לשלושה ילדים וסב לארבע נכדות.

 
 
שר הביטחון
מנכ"ל משרד הביטחון
משרד הביטחון מבנה ותפקידים
הוראות ונהלים
דו"ח שנתי לפי חוק חופש המידע
דרושים
שיקום
אגף ביטחוני חברתי
אתר חיילים משוחררים
מועדון תעסוקה - ספקים
פניות הציבור
תביעות נזיקין
טפסים
טופסי בדיקות ביטחון
צור קשר
          תשלומים מקוונים
בקשות תמיכה
אתר סחר אלקטרוני
           רכש, מכרזים וספקים
                                מכירות
ייצוא ביטחוני
                              תערוכות
אגף הפיקוח על היצוא הביטחוני
עיסוק באמצעי הצפנה
              תשלומים מקוונים
סוכנים
מערך המחקר והפיתוח
לקט מו"פ
מחקר רפואי
קול קורא לעבודות מחקר
פרוייקט החץ
                    טיפוח והכשרה
אתר יזכור
הנצחה
המוזיאונים
אותות ועיטורים
פדויי שבי
ארכיון צה"ל ומעב"ט
יצחק רבין
              הודעות אגף דוברות והסברה במעהב"ט
אתר מרחב התפר
העברת מחנות צה"ל לנגב
הוצאה לאור
הכרזות
קיצור שירות החובה
            תקציב הביטחון
תזכירי חוק
וטיוטות חיקוקים
תכנית תלפיות
תכנית פסגות
תכנית מלגות קציר
תהליכי הרכשה
מידע לספקים
אתר סחר אלקטרוני
מכרזים
מדדים
תעריפים
דירות
ציוד
עודפי נשק ותחמושת
AUSA Site
MSPO Site
Eurosatory Site
Paris Air Show Site
Aero India Site
LAAD Site
DSEI Site
IDEF Site
Seoul Air Show Site
Defexpo Site
FIDAE Site
Asian Aerospace Site
AUSA Site
MSPO Site
Eurosatory Site
Paris Air Show Site
Aero India Site
LAAD Site
DSEI Site
IDEF Site
Seoul Air Show Site
Defexpo Site
FIDAE Site
Asian Aerospace Site
Spokesperson Announcements
Encryption Control Regulation
Campaign Ribbons
Museums                                    
Sibat Exhibitions                        
 
Relocation of Israeli MOD infrastructure
Sibat Site
Security Fence Site
Arrow Weapon System Site
 
IDF Site
Ministry of Foreign Affairs Site
Missing in Action Site
Sales
Catalog
מכרז
               חופש המידע
נסיעות לחו"ל
מוזיאון ח"א
ארכיון צה"ל ומעהב"ט
שוחרים ח"א
בטאון ח"א
עיתון מערכות
עיתון במחנה
וועדת ערר משרתי קבע
גדנ"ע תקשוב
פנימייה צבאית אור עציון
תשלומי קנסות\פיצויים\ערבויות בתי הדין הצבאיים
מעבר סחורות רשות מעברים יבשתיים
ארכיון גלי צה"ל
צפייה באישורי תשלום
מכרז
               חופש המידע
נסיעות לחו"ל
מוזיאון ח"א
ארכיון צה"ל ומעהב"ט
שוחרים ח"א
בטאון ח"א
עיתון מערכות
עיתון במחנה
וועדת ערר משרתי קבע
גדנ"ע תקשוב
פנימייה צבאית אור עציון
תשלומי קנסות\פיצויים\ערבויות בתי הדין הצבאיים
מעבר סחורות רשות מעברים יבשתיים
ארכיון גלי צה"ל
צפייה באישורי תשלום
הודעות
אירועים
תמונות
תגובות
פרוייקטים
דברי הסבר בלתי-מסווגים 2011 - 2012
תקציב הביטחון 2010
תקציב הביטחון 2009
תקציב הביטחון ותכנית ההתייעלות - נתונים ומגמות
תקציב הביטחון 2008
טפסים - כללי
טפסי בדיקות ביטחון
תשלום אגרות למשהב''ט
תשלום אגרות לצה''ל
תשלום אגרות למשהב''ט
תשלום אגרות לצה''ל