Close search

נמר (נגמ"ש מרכבה)

​הצורך בניוד ממוגן לחי"ר החל לעלות כבר בשנות ה-80 של המאה ה-20, בזמן הלחימה ברצועת הביטחון בדרום לבנון. הצורך הלך וגבר ולאחר היפגעות שני הנגמ"שים ברצועת עזה בשנת 2004, הוחלט לבנות מדגים ראשוני על בסיס מרכבה סימן 1. לאור  הפקת לקחים ממלחמת לבנון השנייה הוחלט על פיתוח וייצור הנמר על מנת לאפשר לכוחות החי"ר לנוע ברמת מיגון ועבירות בדומה לטנקי המרכבה המתקדמים.

נמר צריח לכתבה.jpg הנגמ"ש הממוגן בעולם. נמר עם צריח

 

הנמר מצטיין בתכונות של מיגון ועבירות, והוא יכול לשאת 11 חיילים (3 אנשי צוות + 8 לוחמים) ועוד שתי אלונקות. הוא מצויד במערכות נשק משניות, דוגמת מקל"ר 40 מ"מ ומקלע 0.5 אינץ', במערכות שליטה ובקרה ובמערכת ניהול קרב המופעלות על ידי 3 מסכים ו-8 מצלמות המאפשרות תצפית היקפית סביבו. בנמר גם מערכת מיזוג אוויר, מערכת הגנת אב"כ ומי שתייה קרים ללוחמים השוהים בו.

הנמר מבוסס על תובת "מרכבה", ומצויד בכבש אחורי המאפשר פריקה נוחה ובטוחה מהכלי. ההחלטה לבנות אותו על המרכבה התבססה על הרצון לאפשר לכוחות הרגלים והשריון לנוע יחד בכלים משוריינים בעלי אותה מהירות, יכולת עבירות ומיגון מפני ירי וטילים.

המיגון המתקדם שהותקן על הנמר הופכים אותו לנגמ"ש הממוגן ביותר בעולם.  את "טבילת האש" שלו עשה הנמר לקראת סוף מבצע "עופרת יצוקה", ובמבצע "צוק איתן" הציל את חייהם של לוחמים רבים. כחלק מלקחי "צוק איתן" החליט משרד הביטחון לצייד גם את הנמרים במערכת ההגנה האקטיבית "מעיל רוח".

נמר עם צריח

אחד מעיקרי הלקחים שעלו לאחר מבצע "צוק איתן" הוא שעל אף עליונותו הטקטית הכבירה של פלטפורמת הנמר ויעילותה הגבוהה של מערכת ה"קטלנית", אין לנמר כוח אש מספק למול האיומים הקיימים בשטח, ובפרט מול "האויב הנעלם". צורך זה היווה קרקע פורייה לפיתוח צריח ייעודי לפלטפורמה זו. באוגוסט 2017 השלימה מנת"ק פיתוח מדגים ראשון של נמר עם צריחון ותותח.

הצריח החדשני הינו צריח 30 מ"מ, קרי בעל תותח בקוטר 30 מ"מ, לא מאויש, לא חודר (בניגוד לטנק המרכבה, בו חלק מהצריח מוכל בתוך התובה), ובעל מערכות אש ובק"צ/בק"ש מתקדמות. בין שלל מערכותיו, ניתן למצוא מערכת טעינה אוטומטית לתותח הכוללת כ-400 כדורים, מקלע מקביל הכולל כ- 700 כדורים, מערכת מיגון אקטיבי "מעיל רוח" המובנית בתוך הצריח, מרגמה 60 מ"מ חשמלית נטענת מבפנים, כוונות מפקד ותותחן חדשניות ועוד. כאשר כל אלה פועלים כאמור ללא צורך בנוכחות פיזית בצריח.

נגמ"ש עם צריחון ותותח נותן מענה טוב יותר ללחימה בשטח אורבני. הצריח שפותח הוא ורסטילי, כלומר מתאים הן לפלטפורמת ה"נמר" והן לפלטפורמת ה"איתן" החדשנית, וזאת מתוך התאמה לתפיסת הפעלת הכוח העתידי. כמו כן, לאור מגמות צבאיות בעולם, לפיהן צריח הטנק הופך למערכת לא מאויישת, העניק פיתוח הצריח למהנדסי רפ"ט הזדמנות להכיר את הטכנולוגיה הקיימת והמתפתחת בתחום זה, מתוך רצון לביצוע קפיצת המדרגה גם בפלטפורמת המרכבה.

צריח 30 מ"מ עתיד להפוך את פלטפורמת הנמר לכלי שלם יותר, בעל מענה למגוון רחב של איומים בשטח, ולהבטיח את המשך העליונות הטקטית של צה"ל למול האויב.

נמר הנדסה

כחלק ממאמץ התמרון של צה"ל, נדרש לשפר את יכולות התמרון של חיל ההנדסה. לצורך זה הוחלט להתבסס על נגמ"ש ייעודי לחיל ההנדסה, שעליו מותקנות מערכות הנדסיות ויכולת גרירת והפעלת אמצעים מיוחדים.

 

נמרי הנדסה לכתבה.jpg ישפרו את יכולות התמרון של חיל ההנדסה. נמרי הנדסה

 

נמר הנדסה הוא כלי בעל יכולת גרירת והפעלת אמצעי סער וגישור אשר יתאים להתמודדות עם איומי שדה הקרב העתידי ויאפשר יכולות טובות יותר מיכולות הפומה בהיבט המיגון, הניידות, הנדסת אנוש והיכולות לבצע משימה הנדסית מתוך הכלי.

הנמר ההנדסי מבוסס על נמר חי"ר וכולל: מערכות אש, מערכת "מעיל רוח", תצפית היקפית, הנדסת האנוש, ובעל יכולות גנריות (זיווד ותחמושת, ערכת חשמל, סימון אגפי ועכ"ח), בנוסף הנמר ההנדסי מכיל תוספת של מערכות ע"פ שלוש תצורות: נגמ"ש למפקד פלוגה עם כף דחפור, נגמ"ש למפקד מחלקה עם אמצעי פריצה ונגמ"ש לסמל מחלקה עם יכולות גרירה וגישור.