נמר (נגמ"ש מרכבה)

מערכת אתר משרד הביטחון

​הצורך בניוד ממוגן לחי"ר החל לעלות כבר בשנות ה-80 של המאה ה-20, בזמן הלחימה ברצועת הביטחון בדרום לבנון. הצורך הלך וגבר ולאחר היפגעות שני הנגמ"שים ברצועת עזה בשנת 2004, הוחלט לבנות מדגים ראשוני על בסיס מרכבה סימן 1. לאור  הפקת לקחים ממלחמת לבנון השנייה הוחלט על פיתוח וייצור הנמר על מנת לאפשר לכוחות החי"ר לנוע ברמת מיגון ועבירות בדומה לטנקי המרכבה המתקדמים.

הנמר מצטיין בתכונות של מיגון ועבירות, והוא יכול לשאת 11 חיילים (3 אנשי צוות + 8 לוחמים) ועוד שתי אלונקות. הוא מצויד במערכות נשק משניות, דוגמת מקל"ר 40 מ"מ ומקלע 0.5 אינץ', במערכות שליטה ובקרה ובמערכת ניהול קרב המופעלות על ידי 3 מסכים ו-8 מצלמות המאפשרות תצפית היקפית סביבו. בנמר גם מערכת מיזוג אוויר, מערכת הגנת אב"כ ומי שתייה קרים ללוחמים השוהים בו.

הנמר מבוסס על תובת "מרכבה", ומצויד בכבש אחורי המאפשר פריקה נוחה ובטוחה מהכלי. ההחלטה לבנות אותו על המרכבה התבססה על הרצון לאפשר לכוחות הרגלים והשריון לנוע יחד בכלים משוריינים בעלי אותה מהירות, יכולת עבירות ומיגון מפני ירי וטילים.

המיגון המתקדם שהותקן  על הנמר הופכים אותו לנגמ"ש הממוגן ביותר בעולם.  את "טבילת האש" שלו עשה הנמר לקראת סוף מבצע "עופרת יצוקה", ובמבצע "צוק איתן" הציל את חייהם של לוחמים רבים.

 

נמר. הנגמ"ש הממוגן ביותר בעולם